Bağış

Benim adım Helen, 51 yaşındayım. Bir zamanlar gençtim, güzeldim, zayıftım, ünlüydüm… Ama yıllar geçti ve Covid karantinası beni fiziksel ve zihinsel olarak etkiledikten sonra kendimi yaşlı, şişman, çirkin, önemsiz hissetmeye başladım… 45 yaşımdayken bir oğlum oldu (hayatımın sürprizi). Henüz hamileyken, oğlumun bir kromozom bozukluğu olduğunu öğrendim. Bu kromozom bozukluğu genetikçilerin hala neye neden olabileceğini henüz tam olarak bilmediği bir şeydi. Bildiğimiz tek şey, doğal yollardan çocuk sahibi olamayacağı, ancak genetik destekli yardımla 'tüp bebek' yöntemiyle çocuk sahibi olacağıydı.

Oğlum doğduktan sonraki 6 yıl boyunca ona verebileceğim her şeyi verdim, geçimimizi sağlamak için çok çalıştım (bazen 3 farklı işte aynı anda) ve diğer tüm kadınların yaptığı şeyi yaptım, yemek yaptım, bulaşık ve çamaşır yıkadım, tertip yaptım, temizlik yaptım, okul getir götürleri ve geriye kalan her şeyi yaptım. O hastayken uykusuz geceler geçirdim ve (şu ya da bu şekilde) her çocuk gibi başını belaya soktuğunda çokça başım ağrıdı…

Sonra Covid pandemisi baş gösterdi ve kapandık. O zaman işte, oğlumun en çok ihtiyacı olan şeyin benim yemek pişirmem ya da çamaşır yıkamam değil, onunla geçireceğim zaman olduğunu anladım. Geçmiş yıllarda oğlumun gelişim aşamalarının çoğunu, bazı dönüm noktalarını, iyi veya kötü anlarını kaçırdığımı hissettim. Bu yüzden onunla birlikte bu büyük yolculuğa, yeniden keşfetme, bağlanma ve öğrenme yolculuğuna çıkmaya karar verdim.

Ben 51 yaşındayım, o 6 yaşında… Muhtemelen torunlarımla asla tanışamayacağım…  Ama en azından biliyorum ki onun anlatacak hikayeleri olacak, annesiyle ilgili hikayeler, küçükken birlikte yaptıkları harika ve çılgın şeylerin hikayeleri…

'OĞLUMLA BİR YOLCULUK' PROJESİ

Beş Parmak Dağları ve Karpaz Yarımadası'nın vahşi doğasında 30 günlük yürüyüş ve kamp.

AMAÇ:

Çocuk gelişimi konularına dikkat çekmek ve ebeveyn(ler) ile bağ kurmak, 'özel ihtiyaçlı çocuklar' hakkında farkındalık yaratmak, doğa ile iç içe yaşayıp ona saygı duymayı öğrenmek, çöp ve çevre kirliliği konularında farkındalık yaratmak, az şeyle yaşamayı öğrenmek, farklı durumlar karşısında uyum sağlamayı öğrenmek, çocukların elektroniğe bağımlılığı konusunda farkındalık yaratmak, 'süpermarketlerin ötesindeki yaşam' hakkında bilgi edinmek, Corona dolayısıyla kapanma sırasında ve sonrasında ruh sağlığı konusunda farkındalık yaratmak.

Bu, özellikle aile içi istismara uğramış kadınlara (fiziksel, duygusal veya zihinsel), geçimlerini sağlamak için çok çalışmak zorunda oldukları için çocuklarına vakit ayıramayan kadınlara ve benim gibi geç yaşta çocuk sahibi olup çocuklarına bırakılacak en değerli şeyin birlikte geçirilen zamanların hatıraları olduğunun farkında olmayan kadınlara bir mesaj olacaktır. 

Bağışlanacak ve sponsorluklardan toplanan tüm gelirler Tulips ve LTB Kadın Sığınma Evine Bağışlanacaktır.

Ne Yapacağız?  

Beş Parmak ormanlarında dağ boyunca yürüyüş ve kamp. Sıradağların sonundan itibaren Karpaz yarımadasındaki köylerin içinden patika ve asfalt yollarda kısmi yürüyüş.

Başlangıç-Bitiş: Buffavento restorandan Zafer Burnuna.

Günlük Aktiviteler: Çöp toplama, egzersiz yapma, yeni beceriler öğrenme (örneğin: çevreye zarar vermeden ateş yakma, barınak yapma, basit yemek pişirme), doğanın güçlerini ve kurallarını öğrenme, okuma, şarkı söyleme, matematik oyunları; coğrafya,  jeoloji, fizik, botanik konularında basit bilgiler edinme, basit ilk yardım temellerini öğrenme, tarihi yerleri ziyaret ederken Kıbrıs tarihini öğrenme; Kıbrıs hikayeleri, masalları, efsaneleri öğrenme, Kıbrıs yemek ve zanaat kültürü hakkında bilgi edinme.